Saldais noslēpums – medus

Saldais noslēpums – medus

Cenas, Latvijā, ražotajam medum, turpina pieaugt, bet pirkt “kaut ko lētāku”, piemēram lielveikalos ir bīstami, tāpēc, ka tur var trāpīties Ķīnā ražotais medus, kurš ir pilns ar ķīmiju, vai arī Ukrainā ražotais medus, kurš ir ievākts no ģenētiski modificētajiem produktiem. Bet, ja dzīve jūs tomēr spiež medu iegādāties lielveikalā, tad iepazīstieties ar tā sastāvu, bet ja tur neko nesaprotat, tad apskatieties vismaz kādā valstī tas ir ražots.

Rudenī, ziemā un pavasarī, pēc šī produkta ir liels pieprasījums, tāpēc, ka cilvēki ar tā palīdzību cenšas gan ātrāk pieveikt slimību, gan nostiprināt imunitāti, gan sasildīties un atbrīvoties no noguruma pēc smagas darba dienas.

Izrādās, ka vislabāko medu var nopirkt tirgū, specializētajos veikalos, bet lielajos tirdzniecības tīklos, burciņā ar uzrakstu “Medus”, jūs varat iegādāties saldu, nezināms izcelsmes produktu.

Liepu medus
Kādreiz, mēs varam vērot arī tādu ainu, vasara, nav izdevusies, visu laiku lija lietus, bites nu nekādu nevarēja savākt nektāru, bet veikalu plauktos medus parādās lielos daudzumus, un piedevām uz katras burciņas stāv skaistu uzrakstīts “Liepu medus”, bet mēs zinām, ka tajā laikā, kad ziedēja liepas, lija lietus…

Speciālisti skaidro, ka 100% tīrs, liepu medus Latvijā nav sastopams. Ir ļoti labi, ja liepu medus sastāvā ietilpst 60 – 70% liepas, jo parasti ir ne vairāk par 25%. katru gadu, ievākt liepu medu, bites nevar, tāpēc, ka laukos vai mežā augošā liepa, nektāru ietiekamā daudzumā var izdalīt vienu reizi vai nu trijos, vai nu piecos gados.

Īsts liepu medus ir mazliet rūgtens un ar mazu mentola piegaršu. Daudzi cilvēki to nezina, pērk dārgu produktu un pēc tam citiem stāsta, ka viņiem ir notirgots medus ar kaut kādu nezināmas izcelsmes ķīmijas piejaukumu. Bet patiesībā, tā ir īstā, liepu medus garša.

Maksā, aptuveni, 15 eiro par vienu kilogramu.

Arī tīrs griķu medus, Latvijā ir retums. Ja medus ir parastā zeltainā krāsā, tas nozīmē, ka griķu tajā ir ļoti maz. Īsts griķu medus ir gandrīz vai melnā krāsā.

Ļoti reti, kurš bišu audzētājs nodarbojas ar viena veida medus vākšanu, jo tas ir ļoti darbietilpīgs process, kurš aizņem ļoti daudz laika.

Ir saprotams, ka viena veida medum, cena būs daudz augstāka, nekā parastajam. Parasti šī cena ir, aptuveni, 15 eiro par kilogramu un tā bieži vien atbaida parastos medus pircējus. Tautā, maksāt lielu naudu ir pieraduši tikai par viršu medu, kurš tiek uzskatīts par labāko no labākajiem. Bet, Latvijā viršu medus kļūst aizvien mazāk un mazāk, tāpēc, ka ārzemnieki, to uzreiz vairumā nopērk pie biteniekiem un tas līdz Latvijas tirgum nemaz nenonāk.

Medum, nav konkrētas, fiksētas cenas. Aptuveni 70% medus, Latvijā tiek tirgots “pa taisno” un pasaules tirgus nevienam nediktē, pa kādu cenu ir jātirgo, to biškopji var izlemt paši. Varam tikai teikt, ka vidēji, medus cena ir 5 – 7 eiro par kilogramu.