Medus. Ražots Latvijā

Medus. Ražots Latvijā

Medus ir viens no vērtīgākajiem produktiem zemes virsū. Tiek uzskatīts, ka ar tā palīdzību ir iespējams izārstēt gandrīz vai visas slimības. Tautas medicīnā ir zināmi vairāki tūkstoši recepšu, kuras ir spējīgas ārstēt gan mazus, gan lielus, gan no nopietnām slimībām, gan ne no tik nopietnām. Par medu ir jāsaka, ka tas ir ne tikai veselīgs, bet arī ļoti garšīgs. Der atzīmēt, ka ne jau visas valstis ir spējīgas ražot šo augstvērtīgo un garšīgo produktu. Tas ir saprotams, jo medus esamība vai neesamība ir atkarīga nevis no cilvēka, bet gan no Dabas mātes. To pašu varam teikt arī par kvalitāti.

Latvijai, ir palaimējies būt to valstu sarakstā, kuras ir spējīgas pašas audzēt bites un ražot medu. Atbilstoši Eiropas standartam, Latvijā šobrīd ir tikai aptuveni 45 profesionālās biškopības saimniecības. Šajās saimniecībās, medus ražošana ir bizness, nevis hobijs. Bet ir ļoti jauki, ka medus ražošana pastāv arī hobija līmenī, jo kas var būt patīkamāks par pašu rokām sarūpētu medu sev un savam tuvajiem cilvēkiem.

Ja runājam par medus biznesu Latvijā, tad ir jāsaka, ka tā attīstību ļoti ietekmē iedzīvotāju zemā pirktspēja un augstās degvielas cenas. Kāpēc tieši degvielas cenas? Tāpēc, ka bišu saimes uz ganībām jāvadā lielos attālumos.

Latvijā, vislielākās bišu dravas atrodas Valdgalē – “Firma Kamenīte”, Talsos, bioloģiskā saimniecība – “Vecmuižnieki” un Madonas novada Mētrienā – “Zaļlauki”.

Jāsaka, ka medus ražošana, šobrīd Latvijā attīstās un ka katrs cilvēks, pie bišu audzēšanas nonāk īpašā, vien sev zināmā veidā, jo kādreiz ir pat tā, ka bites pašas ierodas.

Kāds tad ir Latvijā ražotais medus un kur to var iegādāties?
Sāksim ar lielveikalu plauktiem, jo daudzi iedzīvotāji, medu iegādājas tieši tur. Piekrītiet, tas ir arī ļoti ērti, jo kopā ar pārējiem, nepieciešamajiem pirkumiem, jūs varat iegādāties arī šo vērīgo produktu. Izvēle nav pārāk liela un iegādājoties preci, ir jāskatās, kurā valstī tā ir ražota. Mūsu vietējie, medus ražotāji nav spējīgi saražot tik daudz medus, lai pilnībā varētu nodrošināt pieprasījumu, tas ir pirmkārt. Otrkārt, Latvijas ražotā medus cenas ir daudz augstākas par ievestā medus cenām. Iegādājoties preci lielveikalos mēs varam izvēlēties dot priekšroku vietējam produktam, vai atbalstīt ārzemnieku biznesu.

Ja jums kārojas kaut ko īpašāku, tad varat doties uz specializētajiem veikaliem, kuru plauktos jūs sagaidīs gan visdažādāko ziedu medus, gan pēc īpašām receptēm sagatavoti spēka un veselības maisījumi, gan smaržojošas vaska sveces un citas interesantas lietas. Dažos veikalos, pirms pirkšanas, jums pat piedāvās medu pagaršot.

Biškopības produkciju, jūs varat iegādāties arī ekoloģiski tīro produktu veikalos vai bioloģiski audzēto produktu veikalos.

Ja jums ir ieplānots apmeklēt kādu gadatirgu, tad varat medu iegādāties arī tur. Tādus pasākumus, parasti apmeklē mūsu bitenieki un piedāvā savu produkciju.

Latvijā visiecienītākais medus ir SIA “Deiva” dažādu ziedu medus, Daugmales Jāņa griķu viršu medus un Sigitas Stafeckas dažādu ziedu medus. Vērtējums ir sniegts pirms vairākiem gadiem, šobrīd tas var būt mainījies.